Schmidt zaleca glebę wapienną, ale niezbyt ciężką dla szałwii zielnej

Schmidt zaleca glebę wapienną, ale niezbyt ciężką dla szałwii zielnej

Rośliny są zwykle w zbyt małych doniczkach z małą ilością ziemi. Hodowano je tylko do szybkiego spożycia, a nie do przedłużonych zbiorów. Po przesadzeniu trwa około dwunastu tygodni, zanim rośliny będą wystarczająco duże do zbioru.

Zbierz bazylię prawidłowo

Do pizzy, makaronu itp. Należy zbierać nie tylko pojedyncze liście bazylii, ale całe pędy. Ułatwia to odrastanie mniejszych pędów. Najlepszy czas na zbiory to przed kwitnieniem.

Wskazówki dotyczące pokoju i ogrodu: odpowiednia pielęgnacja hiacyntu Nigdy więcej żonkili: żonkile – wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji Pachnące rośliny wiosenne: bzy – wskazówki dotyczące pielęgnacji kwiatów

Rośliny o właściwościach leczniczych

Nazwa bazylia pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "królewski" plecy. Dlatego bazylia jest dziś nadal nazywana ziołem królewskim. Po raz pierwszy został przywieziony przez Alpy w czasach Karola Wielkiego, a ludzie najpierw uprawiali go tutaj jako roślinę leczniczą w ogrodach klasztornych. Aromatyczne zioło powinno pomóc w walce z bezpłodnością i wzmocnić nerwy. Jednak efekt ten nie został jeszcze potwierdzony.

Wykorzystane źródła: dpa-tmn

Mirt pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. Tam mirt może dorastać do trzech metrów wysokości. W tym kraju rośnie trochę skromniej. Jest szczególnie popularny wśród ogrodników-amatorów jako topiary. Ale jeśli chcesz zasadzić odrobinę śródziemnomorskiego charakteru w swoim ogrodzie, zdecydowanie potrzebujesz zielonego kciuka. Ponieważ mirt jest małym tyranem i wymaga opieki.

Więcej o krzewach

Żywopłot: Najgorsze błędy w przycinaniu żywopłotu W dobrej kondycji: Właściwa pielęgnacja i ścinanie bukszpanów Wskazówki dotyczące pielęgnacji: Najlepsze wiecznie zielone żywopłoty żarłoczne gąsienice: wykrywanie i zwalczanie ćmy bukszpanowej Mocne, nieprzejrzyste, atrakcyjne: laur wiśniowy – to najlepszy czas na sadzenie Nie wszystkie rośliny: Konieczne jest przycinanie po kwitnieniu Dobra: Silne cięcie jest zabronione do października Wszystko o krzewach, pielęgnacji krzewów i przycinaniu krzewów w domu. De Najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji żywopłotów i roślin żywopłotowych

Myrtles nie są łatwe w pielęgnacji: "Są tyranami, jeśli chodzi o podlewanie"mówi inżynier ogrodnictwa Maria Sansoni z Mediterranean Garden Society. Wie z własnego doświadczenia: "Biada wam raz zapomnieć – liście natychmiast wysychają z krzaka." Nawet jeśli ogrodnik-hobbysta sumiennie nalewa regularnie przez długi czas, ale trochę za dużo, pojawiają się problemy: w większości przypadków grzyby korzeniowe rosną w wyniku wysokiej wilgotności.

Podczas podlewania należy również upewnić się, że rośliny nie lubią wapna. Miękka woda deszczowa jest idealna. Ale możesz też dodać odrobinę octu do wapiennej wody z kranu. Tanja Ratsch, dyplomowany inżynier ds. Gospodarki gruntami, zaleca stosowanie wysokiej jakości podłoża do roślin doniczkowych, aby zapewnić zdrowy i równomierny wzrost. "Dobra gleba charakteryzuje się gruboziarnistymi składnikami, na przykład żwirem lawowym i keramzytem"ona tłumaczy. Dzięki temu podłoże jest przewiewne, a jednocześnie w dużych ilościach magazynują wodę i składniki odżywcze.

"Duży udział torfu nie jest cechą jakości, ale czynnikiem obniżającym jakość"mówi Ratsch. Zaleca również przesadzanie mirtu do nieco większej doniczki i świeżej ziemi co dwa do trzech lat.

Myrtle nie jest odporna

Doniczki mogą być na zewnątrz od kwietnia do października. Rośliny wymagają ochrony w okresie zimowym. Ponieważ mirt nie toleruje dużo mrozu. Uszkodzeń można się spodziewać w temperaturach poniżej minus pięciu stopni. Oznacza to, że rośliny w Niemczech nie są odporne.

"Powinny być tak jasne i chłodne, jak to tylko możliwe, i tylko trochę je podlewać", radzi Sansoni na zimowe kwatery. Jeśli jest tam zbyt ciepło, na pędach osiadają owady łuskowe. Przędziorki występują najczęściej latem, kiedy jest gorąco, a powietrze jest suche. Jednak według Ratscha przyczyną większości problemów z roślinami jest nieregularne podlewanie.

Przynajmniej mirt wybacza błędy cięcia

Mirt jest popularny wśród ogrodników hobbystów, którzy lubią tworzyć szafkę na figury z krzaków. "Jeśli lubisz topiary, a jednocześnie nie lubisz ciąć, nie możesz się pomylić z mirtem"mówi Sansoni. Krzewy z trudem przyjmują krzywy błąd cięcia, chętnie wyrastają ze starego drewna i można je pociąć na piramidy lub fantazyjne figury według uznania.

Jest jednak słabość: "Na przykład surowo ścięte krzewy mają tendencję do rozpadania się po burzy"ostrzega inżyniera ogrodnika. Ogrodnik-hobbysta musi tu znowu przyciąć i trochę głębiej. "Wąska i drobnolistna odmiana Tarentina jest szczególnie odpowiednia do cięcia topiary"mówi Ratsch.https://yourpillstore.com/pl/uri-care/ Ponadto chodzi o różnorodną odmianę "Variegata" piękne, liście są barwne kremowo-biało-zielone.

Kwiaty mirtu mają cierpki i ostry zapach

Wiecznie zielone listki są błyszczące, ciemnozielone i jajowate, spiczaste. Jeśli pocierasz je między palcami, pachną cierpko i ostro. "W kątach liści pojawiają się białe, pachnące kwiaty"opisuje Sansoni. Po kwitnieniu rozwijają się fioletowo-czarne jagody wielkości grochu. Różnorodność "Leucocarpa" owoce są białe. Te jadalne jagody są słodkie, ale mają gorzki posmak. Kiedyś były używane częściowo jako substytut pieprzu w regionie śródziemnomorskim.

Oszczędna wieśniaczka sadzi bukiet ślubny

Kilkadziesiąt lat temu krzew mirtu znajdował się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Ponieważ bukiety roślin śródziemnomorskich zdobiły marynarkę pana młodego – i często tak jest do dziś. Panna młoda we włosach miała wianek z mirtu. "W przeszłości oszczędne wieśniaczki nie wyrzucały tych bukietów, tylko je zakorzeniły"mówi Maria Sansoni. "Więc prędzej czy później na każdym ślubie pojawiło się kilka nowych roślin doniczkowych."

Znaczenie mirtu dla kochanków

Ten zwyczaj sięga XVI wieku. Wyjaśnienie tej tradycji można już znaleźć w mitologii greckiej, gdzie mirt (Myrtus communis) został uznany za roślinę ochronną dla wszystkich miłośników. "Zgodnie z tradycją starożytne egipskie kobiety i boskie piękności, takie jak Wenus czy Afrodyta, ozdabiały się kwitnącymi gałęziami mirtu", wyjaśnia Tanja Ratsch.

Profil pielęgnacji Podłoże mirtowe Wysokiej jakości podłoże do roślin doniczkowych z częściami gruboziarnistymi Podlewanie Regularnie wodą o niskiej zawartości wapna. Ale bądź ostrożny: jeśli jest zbyt dużo wilgoci, istnieje ryzyko grzybicy korzeniowej Przesadzaj co dwa do trzech lat w nieco większym garnku ze świeżą ziemią Zimowanie W jasnym i chłodnym miejscu mirt jest tylko trochę podlewany.

Prawdziwa szałwia jest używana nie tylko jako przyprawa w kuchni. Niezbędne zioło jest również stosowane w medycynie naturalnej, na przykład przy bólach gardła lub dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Szałwia może być dobrze wysuszona i nadal zachowuje swój aromat. Wskazówki dotyczące pielęgnacji.

Zioła: w ten sposób szczypiorek, pietruszka, bazylia itp. Idealny rozkwit Ogród ziołowy: Sadź tymianek w ogrodzie: Zbierz szczególnie dużą ilość aromatu z odpowiednią ostrożnością. Ziemia doniczkowa nieodpowiednia dla ziół Szałwia: Szałwia: Jak sadzić, zbierać i suszyć Liście gotowe do zbioru przez cały rok: Siać i sadzić szczypiorek Jak sadzić szczypiorek, szałwię, bazylię i inne rośliny w doniczkach i w ogrodzie

Sadzić szałwię na zewnątrz od kwietnia

Szałwia uwielbia kamieniste, suche gleby wapienne i miejsca w pełnym słońcu bez podlewania. Szałwię można wysiewać od kwietnia (w szklarni od marca). Aby to zrobić, umieść nasiona w wilgotnej glebie, dociśnij i przykryj niewielką ilością ziemi. Ostrożnie podlewane szałwia wykiełkuje w ciągu 7 do 21 dni. W połowie maja rośliny szałwii należy sadzić na zewnątrz w odstępach 35 na 35 centymetrów. Szybciej jest sadzić sadzonki i sadzonki, które są po prostu umieszczane w ziemi. Należy go nawozić z umiarem. Świeży obornik niszczy śródziemnomorskie rośliny używane na ubogich glebach, które lepiej rozwijają się z dobrze zgniłym kompostem. Od marca drugiego roku szałwii można podawać niewielkie ilości kompletnego nawozu co cztery tygodnie. Ale bądź ostrożny ze zbyt dużą ostrożnością: jeśli nadmiernie nawożona, szałwia przestaje kwitnąć.

Jak prawidłowo zbierać szałwię

Dzięki kwitnącym odmianom szałwii kuchennej roślina robi sobie przerwę po kwitnieniu. Zmniejsza to aromat liści i ogólnie tworzy mniej zieleni. W przypadku odmian kwitnących zasadą jest zbieranie liści na początku kwitnienia. Jest jednak sztuczka, której możesz użyć, aby zapobiec uśpieniu roślin: musisz wcześnie usunąć kwiaty. Roślina nie może wtedy tworzyć nasion – i praktycznie nie osiągnęła swojego celu. Teraz musi nadal rosnąć.

Osusz i użyj szałwii

Po zebraniu gałązki można związać sznurkiem w bukiet i powiesić do góry nogami w suchym miejscu. Najlepszym sposobem na to jest rozciągnięcie sznurka do bielizny na podłodze lub spiżarni i przywiązanie do niego bukietów szałwii. To najlepszy sposób na wysuszenie liści. Do przyprawiania śródziemnomorskich potraw i mięsa można używać z umiarem zarówno świeżych, jak i suszonych liści.

Herbata szałwiowa jest zdrowa

Herbata szałwiowa pomaga złagodzić bolesne miejsce na dziąsłach. Aby to zrobić, świeże liście szałwii gotuje się w wodzie. Gdy trochę ostygnie, używasz go do płukania ust. Szałwia działa uspokajająco

Aby uzyskać płyn do płukania gardła przed drapaniem gardła, wystarczy wlać kilka liści gorącą wodą i pozostawić napar na kilka minut przed ponownym usunięciem liści.

Pielęgnacja szałwii: rozmnażaj i pokrój

Jeśli po kilku latach rośliny staną się zbyt zdrewniałe, z zebranych nasion można łatwo wyhodować nowe krzewy. Ale szałwię można również hodować z sadzonkami i odgałęzieniami. Jesienią pędy przecina się o połowę, ale nie wcina się zbyt głęboko w zdrewniałe części. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że żadne nowe pędy nie odrosną.

Szałwia nadal wymaga ochrony przed mrozem

Szczotkowane patyki lub gałęzie jodły chronią przed mrozem w zimnych porach roku. Jeśli trzymasz szałwię na balkonie lub w doniczkach, to zimą powinieneś zabrać je do domu lub zabezpieczyć doniczki workami jutowymi lub polarem. Nawiasem mówiąc, zielone liście pozostają widoczne zimą. Wiosną pędy należy następnie przyciąć do około 15 cm – aby szałwia zawsze kiełkowała bujnie i równomiernie.

Herbert Vinken, mistrz ogrodnictwa i autor, radzi z doświadczenia, aby czas w zimowych kwaterach był jak najkrótszy i jak najdłuższy. "W łagodnym okresie zimowym najlepiej odstawić doniczki na zewnątrz"doradza ekspert. Ponieważ podczas przechowywania w zimie rośliny często nie mają wystarczającej ilości światła. Tworzą wtedy miękkie, długie, a czasem jaśniejsze pędy. "Seksualnie podniecony" nazwij to ekspertami. To osłabia rośliny, a te pędy są podatne na wszy i inne szkodniki.

Druidzi przypisywali olejowi szałwiowemu specjalne moce

Ziołowy smak liści zawdzięcza olejowi szałwiowemu. Jego właściwości lecznicze doceniano bardzo wcześnie: Egipcjanie używali go do leczenia bezpłodności, a druidzi celtyccy wierzyli, że mogą nawet przywrócić życie zmarłym za pomocą szałwii. Indianie używali leczniczego zioła do palenia, kiedy specjalne miejsca miały być czyszczone i poświęcane.

Różne odmiany szałwii

"Rozróżnia się gatunki śródziemnomorskie, półkrzewiaste i wieloletnie oraz gatunki jednoroczne"- wyjaśnia prof. Cassian Schmidt, kierownik ogrodu widokowego Hermannshof w Weinheim.

– Okazy półkrzewiaste: Ta grupa często reprezentuje szałwię pospolitą (Salvia officinalis). "Gatunki te są naturalnymi partnerami lawendy i rozmarynu, dzięki którym kształtują krajobraz wrzosowisk karłowatych i skalnych stepów regionu śródziemnomorskiego", wyjaśnia prof. Schmidt. Słoneczna, słaba lokalizacja sprzyja średniej długości życia. Szałwia kuchenna jest podzielona na dobre 20 rodzajów, które różnią się głównie kolorem liści. Najważniejsze z nich to „Berggarten” o szerokich liściach i przeważnie nielicznych kwiatach, odmiana o czerwonych liściach „Purpurascens” oraz pstrokate liście „Icterina” i „Tricolor”.

Atrakcyjna jest również szałwia o liściach lawendy, znana jako szałwia hiszpańska (Salvia lavandulifolia). "Liście są nieco węższe, a także srebrzystoszare"Prof. Schmidt opisuje krzepki pokrzew z lawendowoniebieskimi kwiatostanami.

– Gatunki stale rosnące: Pochodzą z regionu euroazjatyckiego, łąk i stepów. Szczególnie tę grupę reprezentuje szałwia letnia (Salvia nemorosa). "„Ostfriesland” i „Blauhügel” to dwie szczególnie sprawdzone formy"- wyjaśnia Jan Weinreich, wieloletni ogrodnik z Wolmirstedt. „Ostfriesland” kwitnie fioletowo-niebiesko i dlatego jest ciemniejszy niż „Blauhügel”.

Odmiana „Caradonna” dorasta do 70 cm. Łodygi są ciemnofioletowe, co uwydatnia kolor kwiatów, wyjaśnia Weinreich. Odmiana „Marcus” ma tylko około 20–30 cm wysokości. Jego specjalną rekomendacją jest „noc majowa”: kwitnie w maju, kilka tygodni wcześniej niż odmiany opisane powyżej. Wszystkie odmiany wieloletnie kwitną dwukrotnie. "Gdy pierwszy kwiat zbliża się do końca, kępy można ściąć", wyjaśnia Weinreich. Następnie roślina ponownie kiełkuje i kwitnie.

Schmidt zaleca glebę wapienną, ale niezbyt ciężką dla szałwii zielnej. "Na przykład krwawnik jest idealnym partnerem dla letniej szałwii"wyjaśnia kierownik ogrodu. Ich poziome krążki kwiatów w kolorze żółtym lub terakotowym harmonizują z pionowymi fioletowo-niebieskimi wiechami kwiatowymi szałwii. Dobrze pasują do tego ciemnoczerwone knauty, rozchodniki i trawy.

– Wśród gatunków jednorocznych popularna jest szałwia pospolita (Salvia farinacea) i szałwia czerwona (Salvia splendens). Pochodzą z Ameryki Północnej lub Południowej, dla której typowy jest czerwony kolor kwiatów. Szałwia z ananasa lub spadzi zyskała renomę w dziedzinie ziół kulinarnych. "Gatunki z Ameryki Południowej są roślinami krótkodniowymi", wyjaśnia prof. Schmidt. Następnie tworzą pąki, gdy dni są krótsze niż noc – jesienią. Możesz utrzymywać krzewy kwitnące w zimnej szklarni do zimy. Schmidt jest również zachwycony „Phyllis Fancy” w delikatnym niebieskim kolorze i „Nachtvlinder” z fioletowo-niebieskimi kwiatami.

Czy większość roślin ogrodowych nie hibernuje? Nie rosną, nie kiełkują. Dlaczego więc należy je podlewać? Odpowiedź: ponieważ w przeciwnym razie niektóre rośliny umierają z pragnienia. Są szczególnie zagrożone.

Przegląd

Dlaczego podlewać rośliny ogrodowe zimą? Jak często podlewać rośliny doniczkowe? Jak przygotować rośliny ogrodowe na zimę? Które rośliny są najbardziej spragnione? Jak często podlewać rośliny zimą?

Trudno w to uwierzyć, ale jedną z najpopularniejszych rad zawodowych ogrodników zimą jest: woda, woda, woda – kiedy jest bez mrozu.